Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stanislawa Walasiewicz

Stella Welsh OlsonWalasiewicz se narodila 3.dubna 1911 v Wierzchownia blízko Rypinu v Polsku. Její rodina emigrovala do USA když jí byla tři měsíce stará. Její otec , Julian, se usadil v Clevelandu kde našel práci jako ocelář. V rodině ji nazývali Stasia, což později dalo vzniknout americké verzi jejího jména Stella.

Atletickou kariéru započala ve clevelandské škole. V roce 1927 lehce vyhrála nominační závody do Amerického olympijského družstva, startovala za Clevened Press. Walasiewicz nebyla americkou občankou a nemohla občanství získat do jednadvaceti let.  Po úspěších Haliny Konopacké, polské atletky, která vyhrála zlatou medaili v hodu diskem na OH 1928, byla Walasiewicz dostatečně motivována vstoupit do místní odnože Sokola, tělovýchovné organizace, která byla aktivní v polské diaspoře. Na Panslavistickém sletu Sokola v Poznani zaznamenala první mezinárodní vítězství. Vyhrála pět zlatých medailí: 60 m, 100 m, 200 m, 400 m, dálka. Byla požádána aby zůstala v Polsku a vstoupila do Polského národního družstva.

V roce 1920 se stala již dobře známou atletkou. V Clevelandu pracovala jako úřednice a zatím stále nebyla občankou USA. Závodila v mnoha amerických národních mistrovstvích a vyhrávala obyčejně pod jménem Stella Walsh.  Za úspěchy, které vybojovala na národních mistrovstvích a utkáních mezi státy USA v "barvách" Clevelandu byla odměněna automobilem. V roce 1930 byla čtenáři "Przeglad Sportowy" vybrána za nejpopulárnějšího polského atleta.

V roce 1932 na OH Los Angeles reprezentovala Polsko. V rozbězích a semifinále na 100 m vyrovnala stávající SR 11,9 vt. Tento výkon zopakovala i ve finále, které vyhrála. V ten samý den skončila na šestém místě v hodu diskem. Po návratu do Polska se stala okamžitě jednou z nejznámějších osob. Byla přivítána ohromným (v org. gigantic) davem polském přístavu Gdyně. Za několik dní po příjezdu by vyznamenána "Zlatým křížem za zásluhy". Po tři roky byla vyhlašována nejpopulárnějším sportovcem Polska.

V roce 1932 byla zraněna a zranění překazilo její plán závodit na lyžích (běh) na Polském mistrovství. Rychle se uzdravila a vrátila se na atletické závodiště. Na jaře se objevila na mistrovství ve Waršavě, kde vyhrála zlatých, včetně 80 m př., 4x200 m, dálka.V 17. září v Poznani vytvořila dva SR ve sprintu 60 m/7,4 vt. a 100 m/11,8 vt. bšhem jednoho dne. O týden později ve Lvově vytvořila její vlastní životní čas na 60 m/7,4 vt. Olympijské úspěchy ji dopomohly ke stipendiu na Waršavském institutu tělesné výchovy, kde se setkala s nejznámějšími polskýmí atlety té doby, včetně Jadwiga Wajs, Feliksa Schabiňska, Maria Kwašniewska a Janusz Kusociňským.

V roce Olympijských her v Berlíně se připravovala obhájit olympijské vítězství, ale byla poražena Helenou Stephans z USA. Ironií osudu je, Stephans byla obviněna,že je muž a byla donucena podrobit se gynekoligické prohlídce, aby dokázala opak. 

Po OH Walasiewicz vyhlásila její plán návratu ke sportovní kariéře, přestěhovala se do USA, kde pokračovala v závodění. V průběhu druhé světové války a po jejím skončení se objevovala na různých šampionátech, ale dny jejích úspěchů byly pryč. V roce 1947 se stala občankou Spojených států a vdala se za boxera Neila Olsona. Ačkoliv manželství netrvalo dlouho používala jméno Stella Walsh Olson po zbytek života. Vyhrála její poslední americký titul ve věku 40-ti let  v roce 1951.   Byla uvedena do Hall of Fame U.S. Track and Field. 

Po skončení závodní činnosti pokračovala v podpoře  různých krajanských sportovních spolcích v USA. Organizovala krajanské sportovní přebory a pomáhala mladým atletům. Založila různé ceny pro  sportovce polské národnosti žijící v USA.

Walsh byla svědkem ozbrojené loupeže v Ohio 4. prosince 1980 a byla při tom  zabita ve věku 69 let. Při pitvě se ukázalo, že měla rysy mužských genitailí, ale další prameny uvádějí, že měla i určité rysy ženské. Detailní šetření odhalilo, že měla XY pár chromozomů.

Její pohlaví zůstává nevyřešeno a situaci dále komplikuje fakt, že mnoho starších dokumentů, včetně rodného listu, potvrzují, že byla ženou.

Kontraverzní názor, že by její rekordy a úspěchy měly být vymazány, nebyl uznán ani MOV ani IAAF.

Případ Stanislavy Walasiewicz je často připomínán jak jeden z důvodů proč MOV postupně opouštěl sextesty. Zjištění, že gentické pohlaví není nutně rovnocené sociálnímu a biologickému, vedlo v konci snížení významu sextestů v roce 2000.

Přeloženo z Wikipedia.