1. Jaromíre ty jsi se narodil v podhůří Krkonoš, kde mají všichni k lyžím velice blízko. Začínal jsi s lyžováním a nebo tě lákal jiný sport?

Narodil jsem se v Branné u Jilemnice a lyžování byl jediný sport, který se zde  dal provozovat, jiná příležitost ani nebyla.

1. Kdy jsi se stal čs. reprezentantem?

Reprezentantem jsem se stal v prvním roku vojenské základní služby. Byl jsem již před vojnou vytipován tehdejším náčelníkem Cilichem.

1. Měl jsi nějaké významnější úspěchy v juniorské kategorii?

Jako junior jsem v prvním roce vyhrával tuzemské závody. Nejlepší formu jsem měl v druhém roce juniorské kategorie, kdy jsem porážel i dospělé závodníky. Kolegové z Německa mi předpovídali medailové umístění na MS juniorů. Bohužel jsem dostal zápal slepého střeva a sezona byla pryč.

1. Jaké jste měli tréninkové podmínky?

Díky jabloneckému středisku jsme měli podmínky pro přípravu velmi dobré, tj. dostatek sněhu. Do hor je blízko, na Vosecké boudě jsme měli střelnici a dostatek sněhu. Mimo to jsme jezdili za sněhem do Murmanska.

1. Určitou dobu kralovali této severské disciplíně němečtí a sovětští závodníci. Spolupracovali jste s nimi?

S německými závodníky jsme byli v úzkém kontaktu, vždyť byli „kousek“ od nás. Oni jezdili k nám za sněhem a my jsme trénovali v jejich středisku v létě i pod vedením jejich trenérů. K Rusům jsme jezdili za sněhem.

1. Biatlon je relativně mladá disciplína, která se neustále vyvíjí i z hlediska pravidel. Můžeš přiblížit čtenářům biatlonové soutěže?

Vytrvalostní závod má nejdelší tradici. Muži běhají 20 km a ženy 15 km. Závodníci střílí čtyřikrát, střídavě vleže a vstoje. Za každý chybný zásah se závodníkovi přičítá jedna minut.

Závody ve sprintu probíhají na polovičních tratích a střílí se dvakrát ( vleže a vstoje) Umístění ve sprintu je východiskem pro stíhací závod. Za každý chybný zásah je závodník penalizován trestným kolem (150 m)

Stíhací závod se běží na pět okruhů se čtyřmi střelbami s obdobnou penalizací jako ve sprintu. Startuje se tzv. „Gundersenovou metodou. Závodník, který předstižen o kolo musí odstoupit. Vítězem se stává závodník, který jako první přejede první cílem.

Závod s hromadným startem se běhá na trati 15 km pro muže a 12,5 km pro ženy. Střílí se nejprve dvakrát vleže, posléze dvakrát vestoje. Chybný zásah se penalizuje trestným kolem (150 m)

Štafetový závod  je závodem čtyřčlenných družstev : Muži běží 4x7,5 km a ženy 4x6 km. Každý člen štafety střílí dvakrát. Pokud závodník netrefí všech pěti terčíků, má k dispozici ještě tři náboje. Penalizace  spočívá opět v absolvování trestného kola (150 m). První závodníci startují společně.

1. Ty jsi reprezentoval Československo na třech ZOH. Na kterou z nich máš nejlepší vzpomínky a na kterou nejhorší?

Ano, startoval jsem na třech ZOH. Nejintenzivněji jsem prožíval olympiádu v Lake Placid, byla to moje první olympiáda. Zároveň se mi dodnes zdává o štafetě na této olympiádě. V pravotočivé zatáčce jsem měl pád a utrhly se řemeny u pušky. 3 km jsem nesl pušku v ruce  a musel jsem jet bez hůlek. Díky tomu dobře rozjetá štafeta propadla asi o tři minuty, což bylo hodně. Skončili jsme na 11. místě.

1. Dnes se věnuješ jako amatér letnímu biatlonu a také soutěžíš ve veteránských kategoriích v klasice.. Jaké máš úspěchy?

Jaromír v cíli letního biatlonuV roce 1994 jsem se stal dvojnásobným ME v letním vytrvalostním a rychlostním biatlonu. O tři roky později jsem ve vytrvalostní letním biatlonu byl druhý a se štafetou jsme vybojovali stříbro.

MS veteránů v klasickém lyžování 2003 - Rakousko : mistr světa 10 a 30 km,

druhý v běhu na 50 km

MS veteránů 2004 - Norsko: druhé místo 10; 30; 50 km

MS veteránů 2006 - Itálie : druhé místo 50 km

Jaromíre, děkuji za rozhovor a přeji pevné zdraví a hodně štěstí do dalších lyžařských a biatlonových soutěží.