Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bosonohé běhání

Toe Huggers. 

Bryan Walsh


Běžci tráví mnoho v měkkých botách, ale bosonohé běhání možná bude lepší pro vaše nohy.


           Při pohledu zpět, načasování mého bosonohého běžeckého experimentu  v NY uprostřed jednoho lednového  mrazivého dne možná nebylo ideální. Ale já jsem byl ochotný riskovat omrzliny a zjistit proč rostoucí počet běžců a vědců věří, že došlap bosou nohou je možná nejlepší cesta jak ochránit běžce před chronickým zraněním.   
          Lidská noha má poměrně malou měkkou vrstvu na patě, bosonohý běžec došlapuje lehce na vnější část chodidla a pak se chodidlo odvaluje dovnitř. Polštářované běžecké boty naopak podporují  tvrdý došlap na patu, což může vést ke zraněním.  V prosinci 2010 vydala „Americká akademie sportovního lékařství a rehabilitace“  závěry vědců, že běhání v botách hodně zatěžuje kolena, pánev a kotníky více než běh na boso nebo chůze ve vysokých podpatcích. Vyvíjeli jsme se na boso, když jsme se obuli, změnili jsme funkci nohy, říká  Irena Davisová  ředitelka delawarské University kliniky běžeckých zranění. 
Zájem o bosonohé běhání se zvýšil v posledních měsících s prodejem bestselleru Christophera McDougallese  „Born to Run“*, sledující mexické indiány kmene Tarahumara, kteří běžně běhají ultramaratony v tenkých gumových sandálech nebo bez bot.
    Ale mnoho podiatrů** poukazuje na to, že je velmi málo údajů na posouzení dlouhodobého účinku běhu naboso, a nabádají k opatrnosti před touhou běžců zahodit jejich „Nike“.
    Pro mě to znamenalo běhat moje bosonohé běhy poměrně krátké – 1 míle – nebo kratší  a běhat  ve Vibramech, tenkých gumových „rukavicích“ na nohy, které chránily mé chodidla před nečistotami. Zjistil jsem, že můj krok se mění přirozeně – lehce a krátce na patu, což vedlo k většímu zatížení lýtek.  Vedlo to k určité bolestivosti, ale nakonec po dlouhé době se moje příliš často ztuhlá kolena a záda cítily lépe. Nyní většinou běhám v teniskách, ale možná zkusím opět můj bosonohý experiment. Možná na jaře nebo až nebudou moje prsty mrznout.

*„Born to run“ - světový bestseller o běhání. 
   Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa.

**nauka zabývající se lékařským studiem a komplexní péčí o chodidla, dolní končetiny též podologie