Jdi na obsah Jdi na menu
 


Olga Fikotová

Olga  Fikotová Connollyová

nar. :13.11.32

Zasloužilá mistryně sportu

Olympijská vítězka 1956 53,69

Držitelka 3 čs. rekordů

Diskařka

Os. rekord

Olga začínala sportovat ve své rodné Libuši v místním Tatranu. Nejdříve ji přitáhovaly míčové hry. Byla šikovná basketbalistka i volejbalistka. Pro atletiku ji objevil Zdeněk Čihák tehdejší diskařský rekordman. Díky jejímu pohybovému talentu byl její atletický vzestup raketový. Již na prvním tréninku lehce překonala třicetimetrovou hranici. O rok později vyhrála mistrovství Československa v hodu diskem, překonala jako první v ČSR padesátimetrovou hranici a předstihla tak již „renomované“ diskařky Vobořilovou a Metovou. Na olympiských hrách v australském Melbournu vyhrála tato pro svět neznámá „krasavice“ olympijskou soutěž výkonem 53,69 m. Protože nebyla pouze talentovaná sportovkyně, ale i hezká dívčina, tak se zalíbila Haroldu Connollymu OH vítězi hodu kladivem. Jeho zájem byl opětován, byla z toho láska na první pohled k hrůze vedoucích funkcionářů výpravy. Však se taky činili, aby se maldí nemohli setkávat. Nebylo to pouze chvilkové pobláznění a oba mladí vytrvali navzdory obrovské vzdálenosti a politicky rozdělenmu světu. Psal se rok padesátšest, studená válka byla v pném proudu. Najednou se Harold objevil v Praze. Americký kladivář bydlel u manželů Zátopkových. Emil k tomu dodává:

„ Dana mě vyslala za ministrem zahraničí Davidem. Byl jsem přijat jeho náměstkem. Snažil jsem se mu všechno vysvětlit, ale byla to komedie za všechny prachy. Výsledkem bylo rozhodnutí soudruha náměstka: „Neexistuje, aby se vzali!“ Harold musel odetět do Vídně (Vízum měl jen na pět dní a úřady ho neprodloužily), ale hned se nabídl Polákům, že přijede na tréninkový seminář. Vzal to přes Prahu a na letišti v Ruzyni zjistila medička Fikotová, že Harold má strašnou horečku a nemůže letět dál. Nakonec se oba objevili na sjezdu ČSTV za jásotu všech delegátu a zděšení funkcionářů. Protože jsem v tom lítal od samého začátku,tak jsem šel za tehdejším prezidetem A. Zápotockým a ten pochopil........ Svatba se nakonec konala.“ Převzato z Sto let atletiky.

Olga si ponechal československé občanství a chtěla i nadále repezentovat ČSR. To však bylo v tehdejší době politicky „neúnosné“, proto na dalších olympiádách startovala v barvách USA a do Československa se podívala až v dnešní době. V současnosti žije ve státě Kalifornie v USA a pracuje jako sociální pracovice.