Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dr. Jiří Guth – Jarkovský

 *23.1.1861 - + 8.1.1943

 

Baron de Coubertine a Dr. Guth-JarkovskýNarodil se v rodině panského úředníka. Otec sloužil jako knížecí revident v rodině Kinských. V jeho osobě nenajdeme nadšeného bouřliváka, milujícího sport. Od mládí byl uzavřený samotář, který po úraze trpěl zadrhováním řeči. Po gymnasiu vstupuje na univerzitu, vede skromný život, nerad navštěvuje společnost, raději je sám a spokojí se s posezením na lavičce s výhledem na Hradčany. Nevěnuje se žádnému sportu a plavat se naučí v Praze po tříletém výcviku.
Vysokoškolská studia zakončí složením zkoušky z matematiky, fyziky a filosofie, což ho opravňuje k pedagogické práci . Přijímá, jako mnoho mladých mužů jeho doby, vychovatelské místo ve šlechtické rodině a zatím jde ve stopách rodinné tradice děda a otce. Dokáže se přizpůsobit škrobenému chodu šlechtické rodiny, oblíbí si frak, do kterého se několikrát denně převléká. Získá zde i oblibu k šlechtickému stavu, které se nezbaví po celý život, což využívají někteří jeho kritici. 
 Celoživotním zaměstnáním se mu stává učitelství. K zásadní změně v jeho poklidném kantorském životě dochází náhodou. V roce 1891 zavádí c.a k. ministerstvo školství do škol tělesnou výchovu. Zájemci o výuku tělesné výchovy mohli zažádat o subvenci na studijní pobyt v zahraničí. Guth-Jarkovský se chopí příležitosti, rád cestuje, zažádá o subvenci a dostává dvě stě zlatých na cestu do Paříže. V Paříži se setkává s francouzským pedagogem baronem Piere de Coubertinem, který později ovlivní jeho další život. Mezi oběma muži vznikne pevné pouto na celý život, které hraje významnou roli v prvních desetiletí Českého olympijského výboru.
 V roce 1894 byl v nepřítomnosti zvolen do mezinárodního olympijského výboru. Coubertin patrně neznal nikoho z Čech, žádnou sportovní osobnost, ale znal vyspělý a rozvinutý tělovýchovný systém sokolské organizace. Češi získali členství v MOV, i když neměli státní suverenitu. Rakouská byrokracie nevšímavě přešla vznik olympijského hnutí (ČOV). Mezinárodní politický význam a jeho dopad na poli domácím si rakouští byrokraté uvědomují až později. Zastoupení Čechů v MOV a Český olympijský výbor se stal trnem v oku Rakušanů i Němců, příčinou mnoha intrik proti českému zastoupení v MOV i samotnému Českému olympijskému výboru. Proti tlaku rakouských a německých členů MOV stojí bok po boku Coubertin a Guth jako nerozborná hráz. Coubertin, který má silnou averzi proti Habsburkům, čelí tlakům svojí autoritou zakladatele olympijsmu a diplomacií „sportovní geografie“. Dr. Guth vzdoruje svojí činorodostí a diplomatickým jednáním, které mate rakouské úřady. V Čechách nalézá spolubojovníka v nadšeném propagátorovi sportu Rössleru – Ořovském s mnoha kontakty oficiálními i přátelskými na poli mezinárodních sportovních organizací.
 
K vítěznému střetu o samostatný start Čechů na OH došlo před OH ve Stockholmu v roce 1912. Guth a Rössler získali na svou stranu Švédy a obratným až vychytralým postupem prosadili pochod Čechů pod názvem „Autriche-Tcheques“ a praporem s českým lvem. Ve Stockholmu se podařilo ještě národní identitu Čechů uhájit i za cenu ústupků. Boje však nekončí, Rakušané neustupují a v čele s Windischgratzem, který má oporu v císařské rodině, bojují dál. Již po návratu ze Stockholmu si Guth uvědomuje, že diplomatický úspěch, kterého dosáhli, je vratký. 
Obrazek  V roce 1914 přišli Rakušané i Němci s návrhem olympijských národů. Přes rázné odmítnutí Coubertina a obratné jednání české delegace, získá návrh podporu a Češi nejsou uznáni za samostatný olympijský národ. Po příjezdu do Prahy Guth na zasedání ČOV vyhlašuje: „Česká otázka hlasováním kongresu sebepočetnějšího není odklizena ze světa. Český olympijský výbor bude existovat dál a Čechové nikdy nepůjdou tam, kde by nesměli se hlásit ke své národnosti…..“
 I po vzniku Československa zůstává v čele ČOV a nadále je zástupcem ČSR v MOV.
Jeho význam pro rozvoj mezinárodního a především českého olympijsmu je obrovský.
 
Dr. Jiří Guth Jarkovský přežil barona de Coubertina o šest let, umírá ve válečných letech v roce 1943 v Náchodě.
 
 
Použitý pramen: Pacina V.: Sport v království Českém. Mladá fronta 1986

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ostaní aktivity

(Bond, 28. 8. 2010 16:12)

Šámo možná by bylo dobrý zmínit i další jeho činnost. Podíl na vniku Řádu Bílého lva, pravidla etikety, kancléř Masaryka atd. Musel to být hroně zajímavý člověk.

Dodatek

(<{|Çh@ron|}>, 26. 10. 2007 10:00)

S Mončou souhlasim:)

supr

(Monča, 23. 6. 2007 7:43)

De vidět že ste si s těmito stránkami dali opravdu práci a je to tu úža...

TEKNOŘ

(LETTEKK.23, 8. 3. 2007 13:42)

MUSEL SEM SE TO NAUČIT TAK SEM SE TO NAUČIL A DOSTAL SEM ZA 1 TENHLE CHLAPIK MY MOC POMOHL...................................

Vaše stránky

(Alena Kopečná, 12. 1. 2007 19:38)

Dnes jsem jen tak brouzdala po internetu a narazila na Vaše stránky.Myslím,že jsou velmi užitečné a je určitě dobře,že se někdo tuoto problematiku zabývá.Děkuji Vám,že pomáháte (nejen) českému soprtu!
alena_kopecna@centrum.cz