Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jonathan EDWARDS

Leden 2004

Jonathan Mulkeen pro AthetiksLink.com

 

Není superlativu, který by již nebyl stokrát spojen se jménem Jonathan Edwardse. Je znám jako „Mr. nice guy of Track and Field“ –„ Pan bourák „ (?), jako jeden z největších trojskokanů v historii.

Je proslulý jeho silnou křesťanskou vírou. V začátku je atletických začátků odmítal závodit v neděli. Časem změnil jeho pohled na závodění v neděli. Do té doby(1993) se již usadil ve světovém kolbišti.

 Jeho první mezinárodní úspěch přišel v 1989, kdy se umístil třetí na Světovém poháru.Tento rok skočil PB z 17.28m. Málo lidí by předpokládalo, že tento trojskokan z Gateshead je schopen skočit o metr dále během roku!

Jonathan vynechal jeho první World Championships kvůli jeho přesvědčení, že nemůže soutěžit v neděli. Vynahradil si to v roce 1992 vítězstvím ve Světovém poháru s 17.34m. Bronzová medaile v 1993 na MS následovala, spolu se stříbrem v 1994 Commonwealth Game.

Mistrovství Evropy v roce 1994 bylo Jonathanovo první finále z významnějších mistrovství, ale skončil bez medaile. Bylo to naposledy kde skočil pod 17m ve významnějších závodech. Jednoduše skončil nezdarem. Mimochodem, toto by mohla být motivace, která vedla k urychlenému růstu jeho výkonnosti následující rok.

Začal rok 1995  s PB 17.58m v Loughborough. Jen o dva týdny později na Evropském poháru Jonathan plachtil za 18m hranici. Skočil 18.43m, ale Jonathan byl poněkud zklamaný, když zjistil, že vítr byl přes přístupný limit (+2.4m/s). Ať tak nebo onak, věděl, že je to dobré a že je jen věcí času než bude světový rekord formálně jeho.

Několik závodů před MS , včetně několika větrných závodů kde Jonathan zase překonal 18m hranici. Na jednom závodu překonal světový rekord s 17.98m a o 1cm překonal předchozí rekord  Willie Bankse. Ještě; žádný oficiální 18m+ skok.

7. srpnu 1995, Jonathan dosáhl nebývalého výkonu -světového rekordu v jeho prvních dvou skocích ve finále MS v Gothenburgu. Jeho první skok byl 18.16m, následoval skok 18.29m, první oficiálně uznaný 18m+ a 60ft+ skočený s povoleným větrem.

Jeho první prohra po 22 závodech přišla v roce 1996 na olympiádě. Navzdory velkému úsilí -17.88m, jednoduše to nestačilo, aby porazil Kenny Harrisona s 18.09m. Kenny, spolu s Jonathanem, je další  muž, který překonal 18m; výkonem který nebyl dosažen od Jonathanových 18.01m skočených v roce 1998 (?)

    Potom, co byl v úžasné formě v roce 1998, Jonathan musel vynechat Commonwealth Games z důvodu operace (klíčové dírky)  jeho levého kotníku. Po propadu v roce 1999 (EB virus),  skákal opět ve velkém stylu. Vyhrál olympiádu v roce 2000, World Championships v roce 2001, a Commonwealth Games v roce 2002. Přidejte k tomuto jeho vítězství v Světovém poháru ('92 a ' 02), a jeho vítězství v Evropský Championships ('98), jednoduše už nic nezbývá pro Jonathana vyhrát! Není divu, že po takové kariéře, kdy mu hrozilo v roce 2003 zranění,  Jonathan oznámil odchod do skokanského  důchodu. Jeho absces z GBR týmu bude citelná, ale je tam mnoho britských skokanů, kteří ho rádi a se ctí nahradí.

 

Athletics Links: Co vás přimělo stát se atletem? A je to pravda, že nedržíte rekord váší střední školy...? Byl jste dobrý i v jiných sportech?

Jonathan Edwards: Já nedržím rekord střední školy v trojskoku, ačkoli je pouze 15.01m.

Těšil jsem se ze všech sportů a  reprezentoval jsem školu mnohokrát. Rozhodl jsem se pro atletiku až na universitě.

AL: Kteří atleti vás inspirovali? Které atlety - soupeře obdivujete?

JE: Atlety, kteří mne inspirují jsou Carl Lewis, Daley Thompson, Mike Conley. Obdivuji Hailea Gebresselassie a Hicham El Gerroujj.

AL: Co změnilo vaše přesvědčení a přimělo vás soutěžit v neděli? Litujete, že jste neudělal toto rozhodnutí dříve?

JE: Byl to v porozumění bibli a tomu co učí o sabatu. Jestli lituji, že jsem neudělal toto rozhodnutí dříve? Ne.

AL: Řekl jste v minulém rozhovoru, že váš skok v Gothenburgu vám přišel velmi snadný. Myslíte, že jste mohl skočit dále tento den? Jak dlouhý, byl váš finální (přešlápnutý) skok v Atlantě...?

JE: Ze  záznamu druhého skoku v Gothenburgu vyplývá,že byl 18.40! Můj nezdařený skok v Atlantě byl přes 18m, ale kolik nevím.

AL: Jaký byl nejdůležitější moment vaší kariéry - byl to Gothenburg, Sydney Gold, celoživotní ocenění nebo ještě něco jiného?

JE: Nejdůležitějším momentem byl skok 18,43 v Lille. (ačkoliv všechno můžeš zaznamenat jako rovnocenné)

AL: Vy jste vždy byl štíhlý, máte neuvěřitelný poskok (hop) – čemu to přisuzujete? Zaměřil jste se někdy na skok daleký a kolik si myslíte, že jste mohl skočit?

JE: Já to přisuzuji rychlosti a síle, dokonce i vyzáblosti!! Nikdy jsem opravdu nezkoušel skok daleký, a když jsem to zkusil, nebyl jsem tak dobrý.

AL: Jaký byl váš trénink (v před hlavní sezonou a během letní sezony)? Vy jste užívali nějaké odporové zařízení? Jaké jsou vaše tréninkové PBs (dřep, bench, 30m sprint, skok z místa, hod přes hlavu atd.)?

JE: My best training tests are:
dřep: 150kg
trh: 107.5kg
Bench: 122kg
hod přes hlavu: (4kg) 23m
Neznám přesně můj čas na 30 m.

AL: Co si myslíte o současných špičkových borcích v trojskoku, s ohledem na jejich potenciál? (i.e. Olsson, Davis, Bell, Rusan, Idowu, Oprea, atd). Je mezi nimi potenciální světový rekordman? 

 Koho vidíte jako největší hrozbu Olssona v Aténách?

JE: Olsson je zřejmě zvláštní třída v současnosti, ale Davis, Oprea, Idowu mají velký fyzický potenciál, myslím. Dokáží ho využít…….? Kdo ví něco o světovém rekordu?!

 AL: Jak byste seřadil (vybral) pětici světových rekordmanů v trojskoku?

JE: V žádném specifickém pořadí: Conley, Markov, Saneyev, Harrison, Banks

 AL: Nastal někdy čas v závodech kdy jste spoléhal na vaši víru? Jaký by ideální způsob odchodu z atletiky?

JE: V jednom utkání (Milan 1992)jsem spoléhal na mou víru, aby mně pomohla dostat se do finále GP. Necítím žádnou lítosti nad Paříží, já si myslím, že to bylo perfektní, ačkoli ne tak jak já si  představuji odchod do penze.

 AL: Ženským držitelem WR je Inessa Kravets, která měla již dvě podezření na dopink. Myslíš, že atleti,kteří selhali v testech, by měli přijít o jejich WR? Myslíš, že užívání drog je rozšířené mezi atlety UK?

JE: Zdá se to jako rozumná idea, ale jestli, že jejich test nebyl pozitivní, když překonali rekord, je těžké rozhodnout. Nemyslím, že používání drog je rozšířeno v UK.

 AL: Jaký je váš vztah s Andyem Norman?

JE:  Andy a já jsem ohromní přátelé a já jsem spoléhal na jeho podporu a moudrost během mé atletické kariéry. Zůstane mým blízkým přítelem dokonce i na odpočinku.

AL: Jestli vaše děti ukážou horlivý zájem o atletiku, podpoříte je? Jen ze zájmu, jsou vaše děti přirozeně nadaný pro atletiku jako vy?

JE: Já budu podporovat mé děti v jakýchkoliv jejich legálních zájmech.

 AL: Jaké jsou vaše oblíbené disciplíny v atletice?

JE: Nemám žádnou zvlášť oblíbenou disciplínu, ale těším se sledováním někoho, kdo dělá svojí disciplínu dobře.

 AL: Nakonec, jaké jsou vaše plány pro budoucnost? Budete pokračovat v komentování na BBC? Trénování? Veřejný projev?(asi kázání) Další kniha?

JE: Nyní hlavně komentování.