Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekRudolf Richter

*7.4.1883-+15.1.1962

 

Rudolf Richter neúnavný organizátor a vpravdě gigant českého sportovního hnutí se narodil v době a v místě, kde kvasilo a vřelo tehdejší sportovní hnutí. V Praze – Karlíně působily vznikající kluby Čs. klub sportovní, AC Sparta, AC Praha 1890. Nedaleko od Karlína cvičili a pořádali první běžecké i chodecké závody bří. Malečkové. Odtud byl odstartován běžecký i chodecký závod Karlín – Brandýs.
Na jaře 1898 si AC Sparta pronajala bývalou vojenskou střelnici a zřídila zde atletické hřiště. Činnost atletů Sparty, kterou Richter pozorně sledoval, ho nadchla a inspirovala k vlastní sportovní a organizátorské činnosti. Brzy stojí v řadách startujících a později i v řadách organizátorů.
V roce 1902 ukončil Čs. obchodní akademii a vstoupil do praktického života. Z první výplaty uhradil splátku na kolo a zařadil se tak mezi aktivní cyklisty.
V roce 1905 spolu s ostatními zakládá závod Praha-Mochov-Praha a aktivně se zúčastňuje závodu. Dlouhých třicet let nevynechal žádný ročník, stál na startu nebo mezi organizátory a přičinil se o trvání závodu i v těžkých dobách válečných.
Pomáhá křísit k životu Čs. jednotu velocipedistů a pak se angažuje v různých funkcích po dobu třiceti let. Z pozice funkcionáře jednoty velocipedistů zajišťuje start cyklistů na OH 1912 ve Stockholmu. Jeho schopnosti se projevily i v redakční práci v časopisu Cyklista.
Když se na počátku minulého století objevily organizační potíže při organizaci „Běchovic“, přebírá od roku 1903 na svá bedra veškerou organizaci závodu. Od tohoto roku připravuje, startuje a rozhoduje „Běchovice“ až do roku 1961 včetně. Po jeho boku věrně stojí jeho žena, která ho všestranně podporuje a pomáhá s „Běchovicemi“. Nepracuje jenom jako organizátor, ale i jako pečlivý archivář „Běchovic“. Do muzea tělesné výchovy a sportu předal bohatý archivní materiál obsahující pět objemných svazků. Pečlivým kaligrafickým písmem a fotografickým materiálem popisuje všechny ročníky „Běchovic“, které organizoval.
Při sporech ve fotbalové ústředí se seznamuje s Dr. Jiřím Guthem-Jarkovským. Jarkovský správně odhadl Richterovy organizátorské schopnosti a povolává ho do Českého olympijského výboru a tím na dlouhou dobu ovlivňuje jeho osud. Tak jako v ostatních případech stává se Richter platným činovníkem ČOV, který dokáže dobře spravovat finance i při velkých mezinárodních akcích.
I v jiných případech se projevuje jako zdatný finančník. Po dobu tří let pomáhá úspěšně AC Spartě dostat se z finanční krize.
Výčet jeho organizátorské činnosti by nebyl úplný, kdybychom nevzpomněli jeho práci v České obci sokolské. Přestože se názorově rozešel se Sokoly, pracoval při šesti sokolských sletech v odboru hospodářském jako účetní nebo pokladník. Za svou sportovní a tělovýchovnou činnost byl vyznamenán Belgickou stříbrnou medailí s královskou korunou, francouzská vláda mu udělila řád „Office d´Academie“ a říšská vláda německá „Olympijský řád“ II.třídy. ČOV, ČAAU, A.C. Sparta a Č.K.S. Karlín ho jmenovaly čestným členem. V roce 1953 získává titul „Zasloužilý pracovník v tělesné výchovy a sportu.
 
Použité prameny: Janecký A.: Slavné postavy naší atletiky. Praha 1946
  Jirka J., Popper J. a kol.: Malá encyklopedie atletiky. Olympia Praha 1990
 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář