Jdi na obsah Jdi na menu
 


Až se zima zeptá..........

Vysoká úroveň lyžařských sjezdových disciplín potvrzuje názor, že sjezdové lyžování již dlouho není sezónním sportem a že sjezdaři nemohou jen lyžovat a v létě odpočívat nebo se pouze věnovat rekreačně doplňkovým sportům. Cílevědomá kondiční příprava je dnes nedílnou součástí přípravy.

           Proto jsme se rozhodli vyzpovídat současnou mistryni světa ve slalomu Šárku Záhrobskou jak vypadá její příprava na lyžařskou sezónu.

Jak dlouhé je vaše přípravné období?

Moje závodní sezóna končí v březnu, pak čtyři týdny odpočívám a relaxuji. Přípravu začínám květnu a vrcholí v srpnu. Začátkem září, když je sníh, začínám přípravu na sněhu. S kondičním cvičení pokračuji, ale s menší intenzitou a objemem

 

Jaký jste si stanovila cíl letošní kondiční přípravy?

Já si nestanovuji konkrétní cíl, například zlepšit se v některé oblasti, ale snažím se postupně zvyšovat kondici ve všech jejích složkách.

 

Kdy jste začínala s kondiční přípravou?

V žákovských letech řídil moji přípravu můj otec. První výcvikový tábor jsem absolvovala v jedenácti letech na Benecku. Ten tábor organizoval a vedl otec. Příprava byla pestrá, běhali jsme v terénu, posilovali a na atletické hřišti ve Vrchlabí jsme se věnovali atletice. Jako žákyňka jsem často hrála v létě tenis.

 

Ovlivnilo vaše zařazení do Sportovního centra MV kvalitativně vaší kondiční přípravu?

Určitě, především jsou to tréninkové možnosti ve využívání  hřiště, posilovny, atletické haly. Nenahraditelné  jsou i možnosti regenerace, sauna a masáže. Mnoho zkušeností mi také dala pětiletá spolupráce s trenérem atletiky Josefem Šilhavým. Před dvěma roky jsem ale začala cítit, že se přestávám rozvíjet a potřebuji změnu, a tak jsem začala spolupracovat s novým trenérem A. Strachem.

 

Jaké tréninkové prostředky používáte v přípravě?

            Jsou to atletické disciplíny, posilování s činkou, plným míčem, jízdu na kole a kolečkových bruslích, skoky na trampolíně, speciální cvičení pro rovnováhu, obratnost.a dynamika.

 

Co umíte skočit na trampolíně?

Nečekejte nějaké akrobatické „divočiny“ typu dvojitých salt s vrutem. Trampolínu používám k k zlepšování obratnosti a získání prostorové orientace. To se může hodit i v případu pádu. Do jisté míry je to i cvičení odvahy.

 

Používáte i jiná akrobatická cvičení?

Často cvičíme na různých míčích, balančních čočkách …, čímž se snažíme zlepšovat mojí šikovnost.

  

V jednom časopisu jsem s dočetl, že jste neměla ráda výjezdy do kopce na kole.

To je pravda. Výjezdy okolo 10min byly součástí našich soustředění na Benecku a na delší dobu mi zprotivily jízdu na kole …

 

Jak je to s jízdou na kole dnes?

            Mám dobrou „silničku“, ale mezi auta na silnici se pouštím nerada, protože cyklostezek je pomálu a naši řidiči cyklisty málo respektují, i když se to i u nás začíná zlepšovat. Proto raději šlapu na spinningu.

 

Nenudí vás spinning?

            Spinningové kolo mám umístěno na naší zahrádce, v příjemném prostředí, jak vidíte. Když si k tréninku pustím hudbu, kterou mám ráda, dá se na něm vydržet kolem 1,5 hodiny ale více asi ne.

 

Zkoušela jste v letní přípravě jízdu na travních lyžích?

            Nezkoušela, je to přece jenom jiná technika, lyže kratší, ale jezdila jsem na vodních lyžích. (smích) Raději jezdím na kolečkových bruslích.

 

Kolik toho na těch „kolečkách“ v tréninku najezdíte?

            Já příliš kilometráž nesleduji, spíš si hlídám tepovou frekvenci podle sportestru. Na začátku přípravy začínám zvolna s postupným zvyšováním objemu i intenzity. V tréninku běžně zvládnu 20 km.

Když jsem vás poprvé viděl v posilovně, byl jsem překvapen jak s vaší útlou postavou bravurně zvládáte činku. Můžete nám prozradit vaše maxima?

            V tréninku nepoužívám maximální váhu, takže to přesně nevím. I když mám relativně sílu, oproti mým soupeřkám mám v tomto směru ještě rezervy.

 

Zaměříte se v příští sezóně i na sjezd?

            Mojí doménou zůstávají „točivé“ disciplíny i v příštím roce. Sjezd budu používat jako doplněk. Ve sjezdu přece jenom hrozí větší nebezpečí úrazu a i proto si budu vybírat sjezdy, které jsou z mého pohledu „pěkné“.

 

 

Děkuji za rozhovor a přeji za časopis Sportovec MV hodně úspěchů v příští sezóně.