Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslyšte osud jednoho článku, který byl napsán před startem 105. Běchovic pro deník Sport:

KRÁL BĚCHOVIC Ano, blíží se 105. Běchovice. Kdo je nejlepší běžec jejich historie, jejich král? Asi nikdo by si nevsadil na traťového rekordmana, Labana Chege z Keni… Tento jinak jistě vynikající běžec z první světové desítky v půlmaratonu se v Běchovicích mihl jako exkluzivní import při 100. ročníku, časem 28:33 překonal o pouhé dvě vteřiny legendární rekord, který vydržel plných 21 let, ale součástí běchovické tradice se nestal.

Obrazek Je králem předchozí rekordman Vlasta Zwiefelhofer? Jistě by si to zasloužil - v onom roce 1975 svedl památný souboj s jiným naším vynikajícím běžcem, Stanislavem Hoffmannem, v té době už trojnásobným vítězem. Všem ostatním utekli o více než minutu a v cílové rovince svedli bitvu do posledních metrů. Dosaženým časům 28:35,2, resp. 28:36,0 se dodnes (!) nikdo z českých vytrvalců ani nepřiblížil… V zájmu spravedlivosti je třeba dodat, že v onom roce 1975 jim pomohl i příznivý východní vítr, který je při Běchovicích velikou vzácností. Oba sokové zde nakonec dosáhli shodně 4 vítězství a řadí se tak mezi velikány závodu.

 V počtu vítězství je ovšem předstihl Lubomír Tesáček, který dosáhl v letech 1982-86 dosud nepřekonané série 5 výher v řadě; později k nim přidal ještě dvě stříbrné medaile a vévodí tak historickým tabulkám medailistů. Je snad on běchovickým králem?

 Pro někoho možná - pravý běžecký „fajnšmekr“ má však jasno: králem je přece Přemysl DOLENSKÝ! Kdo to je, zeptají se možná někteří mladší borci… První poválečný mistr republiky na 800m a 1500m si zkusil na konci sezóny 1946 své první Běchovice a překvapivě je vyhrál. To předurčilo jeho další osud… Stejný muž se postavil na start i o 54 let (!) později – to už mu bylo 80 let – a opět vyhrál, samozřejmě v příslušné věkové kategorii. To by možná nebylo až tak šokující, kdyby Přemek „mezitím“ nenasbíral dalších 24 medailí! Jako jediný člověk v historii Běchovic vyhrál všechny existující kategorie a jeho celková bilance je zcela bezkonkurenční: 11 zlatých – 10 stříbrných – 5 bronzových. To se mu povedlo v rámci jeho celkových 37 startů (v tomto aspektu mu patří historicky 6. příčka). Pečlivá statistika registruje i rekordy podle věku – ani zde nemá konkurenci a nikdo nebyl v historii Běchovic rychlejší ve věku 55, 64, 66, 67, 68, 69, 71, 76 a 79 let (v kategorii osmdesátníků je historicky kupodivu „až“ druhý). 55 let trvající vrcholová (ano!) kariéra je unikátem nejen atletickým a nejen českým.

Jelikož letos Přemkovi unikla zlatá medaile na mistrovství Evropy veteránů v půlmaratonu v jeho kategorii o pouhou minutu, dá se předpokládat, že jej poslední zářijovou neděli uvidíme na startu opět a že jeho běchovická bilance není ještě uzavřena. Jak ho poznáte? Jako jediný veterán zdvíhá kolena mílařsky ostře vzhůru… jako v roce 1945.

  Miloš Bednář, statistik Běchovic

P.S. (1) Sportovní „experti“ ze „Sportu“ článek neotiskli, ani se nenamáhali jakkoli reagovat. 6. hanspaulská „liga“ ve fotbale, či golf v JAR mají v tomto periodiku přednost… Nešť - prognóza před startem 105. „Běchovic“ se vyplnila: Přemek opět vyhrál svou kategorii a jeho medailová bilance se zastavila u čísel 12-10-5. Soupeři mu „vzali“ rekord pro věk 64 let, on však získal jiný – pro věk 81 let.

P.S. (2) Psáno po 2.4.2002: Přemek zemřel – určitým biologickým procesům přeci jen zabránit neumíme… Král zemřel – vládne však dál: následníka trůnu není nikde vidět…

 Miloš Bednář

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář