Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bílé olympiády, jejich vznik

a stručný přehled do roku 1972.

Úvod     

            Je všeobecně známo, že Mezinárodní olympijský výbor vznikl v roce 1894 v Paříži a o dva roky později se v Athénách konaly první Olympijské hry, zásluhou francouzského pedagoga barona Piere de Coubertina. Přestože soutěže v lyžování, bruslení a dalších zimních sportech se konaly v Evropě od poloviny devatenáctého století, zimní sporty musely na svou první olympijskou premiéru počkat téměř tři desetiletí. Důvodů tohoto zpoždění bylo několik. Především to byly geografické podmínky, které jsou základní podmínkou k pořádání zimních soutěží. Druhou vážnou příčinou byl odpor některých členů MOV, především severských zemí. V severní Evropě se od roku 1901 konaly „Severské hry“ a severské státy měly obavu, že jejich hry ztratí na popularitě. Nakonec se ukázala jejich obava oprávněná a hry po roce 1926 zanikly.

            První olympijskou premiéru měl „zimní sport“, krasobruslení na LOH v roce 1908 v Londýně. Angličané se chlubily první krytou lední plochou a zařadily proto krasobruslení  do pořadu „londýnských“ her.                    

Dne 24.1.1924 byl po záštitou MOV zahájen „Týden zimních sportů“ ve francouzském Chamomix. Současně zde zasedal MOV, který jednal o zimních sportech. Zasedání se zúčastnil i zástupce francouzské vlády, který „Týden zimních sportů“ zahájil. Z toho je vidno, že „Týden“ měl k olympiádě velmi blízko. Avšak zarputilý odpor Švédů a Norů zvítězil a soutěže v Chamonix si musely na oficiální souhlas a název počkat jeden rok do pražského kongresu MOV. Československou výpravu vedl Rössler- Ořovský a čítala 30 závodníků. V šestnácti druzích zimních sportů soutěžilo 258 závodníků (11žen a 247 mužů) ze 16 národů. 

V roce 1928 hostil švýcarský St. Moritz  II:ZOH. Byl zařazen skeleton. Klasickým lyžařským disciplínám vládli seveřané. Senzaci způsobila norská závodnice Sonja Henie, která vyhrála krasobruslařskou soutěž ve věku patnácti let. Více jak sedmdesát let se nestal nikdo mladší olympijským vítězem. Kanada dominovala v ledním hokeji a porážela vysoko své soupeře. Československo zásluhou skokana na lyžích Rudolfa Buckerta získalo bronzovou medalii.Her se zúčastnilo 25 národů a 464 sportovců (26 žen a 438 mužů) bojovalo ve čtrnácti disciplínách.   

Třetí ZOH byly uspořádány v Lake Placid ve státě NY /USA. Ve světe probíhala vleklá hospodářská krize  a účast mnoha národů byla nejistá. Samozřejmě s finančními potížemi se potýkaly sportovní svazu u nás. Hokejisté na svou účast rezignovali a ostatní svazy vypsaly sbírku na podporu účasti našich olympioniků na ZOH. Proto byla naše výprava skromná a skládala se z pěti lyžařů a jednoho krasobruslaře, žijícího v USA, který startoval na vlastní náklady. Účast byla celkově nižší , pouze sedmnáct národů s 252 sportovci (21 žen a 231 mužů)  Přes finanční potíže sportoviště byly na úrovni své doby a některé posloužily i po čtyřiceti letech. Ze sportovních výkonů si zaslouží zmínky Sonja Henie, která opět kraloval v krasobruslařských soutěži. Lyžařské soutěže byly opět záležitostí severských států, kde pozice ztratilo Norsko a bylo nahrazeno Švédy a Finy.

IV.ZOH byly uspořádány v bavorském Garmisch-Partenkirchenu  a MOV vystaly v nastalé politické situaci v Německu problémy. Mnozí členové MOV se zajímali o možnou diskriminaci židovských Němců. Byli však ujištěni německými zástupci, že k žádné diskriminaci nedojde. Opak byl pravdou. Podle vládní vyhlášky z roku 1933 byli Židé vyloučeni ze všech sportovních svazů v Německu. Hitler se rozhold, že OH využije propagandisticky a žádné dosud konané hry neměly tak obrovskou podporu státu. Světová veřejnost však nemlčela a proti „hrám“ aktivně protestovala.Do soutěží byly zařazeny alpské soutěže a hned od začátku byly provázeny  problémy profesionalizmu. MOV rozhodl, že instruktoři lyžování jsou profesionály a nemohou se soutěží zúčastnit. Spory vyústily v rozhodnutí, že alpské disciplíny nebudou zařazeny do pořadu ZOH v roce 1940. Kanada byl poprvé poražena a OH vítězem se stala V. Británie. S. Henie získala třetí zlatou medaili. Zúčastnilo se 28 národů s 646 sportovci (80 žen a 566 mužů) Soutěžilo se v sedmnácti sportech.

 

V. ZOH hostil švýcarský St. Moritz. Sportovci se setkali po dlouhých dvanácti letech. V klasických lyžařských disciplínách opět triumfovali Švédové. Z našich lyžařů dobře závodil Jaroslav Carda – 8.místo na 50km a Fr. Balvín 11. místo a Fr. Zajíček 20. místo ve stejném závodě. Ve sjezdovém lyžování kralovali závodníci z alpských zemí. Naši sjezdaři se probojovali poměrně vysoko. Nejlépe se umístil Jaroslav Brchel na 9.místě po neuvěřitelné smůle. Při první jízdě měl v cestě jakousi tašku fotografa a při druhé se mu do cesty připletli organizátoři. Další opravnou jízdu odmítl. Růžena Nekvapilová obsadila 9. pořadí v alpské kombinaci. Hokejový turnaj se málem nekonal. Spojené státy vyslaly na ZOH dvě reprezentační družstva a vypukl souboj mezi přestaviteli AAU a AHA. Spor rozhodla až Mezinárodní hokejová federace, která podpořila AHA. Avery  Brundage podporoval AAU a dlouho se po tomto rozhodnutí nevědělo zdali se budou udělovat olympijské medaile. Československé družstvo dosáhlo dosud nejlepšího úspěchu a obsadilo druhé místo stejným počtem bodů jako vítězná Kanada. Jenom větší počet obdržených branek nás posunul na druhé místo. Zúčastnilo se 27 národů s 669 závodníky (77 žen a 592 mužů). Soutěžilo se ve 22 sportech. 

V roce 1952 se ZOH konaly v norském hlavním městě Oslu. Olympijský oheň byl zapálen v domově norského lyžaře Sander Nordheima a převezena lyžařskou štafetou do centra olympiády. Poprvé byl do programu her zařazen běh žen na lyžích – 10km. Československá výprava se skládala z pěti lyžařů a hokejového družstva. Hokejisté v konci turnaje obsadily s dvanácti body 3.místo. Švédové měli stejný počet bodů a s Čechoslováky prohráli 0:4. Avšak poslední kongres LIGH rozhodl, že při stejném počtu bodů nerozhoduje brankový poměr, ale nové utkání. V odvetném utkání naše družstvo, přes prvotní vedení 3:0, nakonec podlehlo 3:5. Norové se zodpovědně připravovali na odvetu Švédům v klasických disciplínách a oprávněně získalo 10 medailí. 30 národů vyslalo 694 sportovců (109 žen a 585 mužů). Počet sportů zůstal stejný.

V roce 1956 uspořádalo VII. ZOH italské městečko Cortina d´Ampezzo. Na této olympiádě se poprvé objevil tým SSSR . Sověti vyhráli  nejvíce medailí, ukončili dominantní postavení Kanady v hokeji. Kolchin se stal prvním neskandinávským vítězem běžecké soutěže. V ženských běžeckých soutěžích vládly Kozyrevová a Jerošinová. Tony Sailer vyhrál všechny soutěže v alpském lyžování. Dominoval Rakušané a úplně zklamali Francouzi. Ve sjezdu byl překvapením čs. reprezentant Kurt Heinrich, který se umístil na sedmém místě. Američané opanovali krasobruslařské soutěže. Československé hokejové družstvo po slabém výkonu obsadilo 5.místo. Poprvé byly olympijské hry přenášeny televizí. Účastnilo se 32 národů  s 821 sportovci (144 žen, 521 mužů) Počet soutěží byl 27.

VIII. ZOH uspořádali Američané  v neznámem Squaw Valley. Zahájení režíroval Valt Disney. Do programu ZOH byl poprvé zařazen biatlon. Ženy poprvé závodily v rychlobruslení. Z programu byly vypuštěny boby. V běžeckých soutěžích mužů dominovali seveřané a v ženách Sovětky. Ve skocích na lyžích vyhrál překvapivě H. Recknagel z NDR. Hokejový turnaj vyhráli Američané, když porazili favority soutěže Kanadu i SSSR. Naši skončili na čtvrtém místě. V krasobruslení mužů byl jasným favoritem D. Jenkins . Kromě něho zde byli i další. Jackson, Brown, Giletti, Calmat. Bez šancí nebyl ani náš Karol Divín. Karol nastupoval do finále volné jízdy se zraněním. Po velkém sebezapřením zajel výtečně volnou jízdu a obsadil druhé místo. Účast přijalo 30 národů a 665 sportovců (144 žen, 521 mužů) Počet soutěží zůstal stejný. 

IX.ZOH v rakouském Innsbrucku byly pronásledovány nedostatkem sněhu. Rakouská armáda pomohla dopravit obrovské množství sněhu na sportoviště. Přesto byla sjezdová trať na hraně regulérnosti. Lydia Skoblikova vyhrála všechny rychlobruslařské soutěže. Klavdija Bojarská získala tři zlaté v běhu na lyžích. Eero Mäntyranta vyhrál dvě zlaté. Náš skokan na lyžích Josef Matouš vytvořil prvním skokem rekord  můstku a jen 4,7 bodu ho dělilo od bronzu. Kanada v hokeji byla poprvé bez medaile. První medailové pozice obsadily evropské družstva. 1.SSSR, 2.Švédsko, 3. Československo. ZOH se účastnilo 36 zemí s rekordním počtem 1091 závodníků (199 žen a 892 mužů) Soutěžilo se ve 34 sportech.

Po čtyřiceti letech se vrátily olympijské hry zpět do země zakladatele olympijského hnutí, do Grenoblu. Hrdinou her se stal sjezdař Jean-Claud Killy, který vyhrál všechny tři alpské disciplíny. Největší soupeř Killyho Rakušan K. Schranz si stěžoval, že mu přešel přes trať slalomu tajemný muž v černém. Byla mu povolena podmíněná náhradní jízda. Jury po vyslechnutí brankových rozhodčích neuznala protest K. Schranze. Tentokrát se neprosadili běžci ze SSSR. Naše klasické lyžování zde zaznamenalo historický úspěch, který nebyl dosud překonán. Jiří Raška dobyl zlatou medaili na můstku P- 70 a stříbrnou na P-90. Čs.hokejisté byli jen krůček od zlaté. Byli poraženi pouze Kanadou a ztráta jednoho bodu je připravila o celkové vítězství. Zlatá putovala do SSSR. Hana Mašková získala bronzovou medaili v krasobruslení. 37 národů soutěžilo v 35 zimních sportech . Účastnilo se 1158 sportovců (211 žen a 947 mužů). 

V roce 1972 byly ZOH poprvé uspořádány v Asii a byly poznamenány kontraverzním rozhodnutím MOV diskvalifikovat Franze Schranze pro jeho aktivity spojené s reklamou. Rozhodující  roli v této kauze  sehrál negativní postoj prezidenta MOV A. Brundage k alpským disciplínám. Rakousko hrozilo odchodem svých sportovců z OH. Celá aféra dopadla jako černá můra na jejich lyžaře a měla jistě velký podíl na rakouský neúspěch v alpských disciplínách. Československo získalo další nejcennější kov, díky krasobruslaři Ondřeji Nepelovi. Olympijského hokejového šampionátu se nezúčastnila Kanada, protože MOV nesplnil její požadavky na start profesionálních hráčů. Turnaj vyhrálo družstvo SSSR před USA a Československem. V běžeckých soutěžích se sověti snažili odčinit neúspěch z Grenoblu. Helena Šikolová v životním závodu vybojovala v běhu na 5 km bronzovou medaili. Na skokanském můstku překvapil neznámý skokan z Polska Wojciech Fortuna.

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky emblémy ZOH a foto

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář